Connect with us

Hi, what are you looking for?

Major Trade Flow – Investing and Stock NewsMajor Trade Flow – Investing and Stock News

World News

Mises Institute Awards

The Gary G. Schlarbaum Prize

For excellence in research and teaching for a promising young scholar.

For lifetime defense of liberty, awards $10,000 to a public intellectual or distinguished scholar (1999-2012).

Murray N. Rothbard Medal of Freedom

In recognition of significant and wide-ranging libertarian leadership, as a scholar or public intellectual, established through the generosity of George W. Connell.

The Peterson-Luddy Chair in Austrian Economics at the Mises Institute

Established through the generosity of William H. Peterson and Robert L. Luddy to support research, teaching, and leadership in Austrian economics. 

The Lawrence W. Fertig Prize in Austrian Economics

$1,500 to the author of a paper that best advances economic science in the Austrian tradition

The O.P. Alford III Prize in Political Economy

$1,500 to the author of the paper that best advances libertarian scholarship.

Ludwig von Mises Entrepreneurship Award

Certificate and beautifully inscribed medallion awarded to businesspeople exhibiting entrepreneurial success and devotion to the free-market ideal.

  • 2023   Benard Koether, Kitchen Brains
  • 2018   William Lowndes III, Tindall Corporation
  • 2017   Francisco Garcia Parames, Cobas AM
  • 2016   James M. Rodney, Detroit Forming, Inc.
  • 2014   Louis E. Carabini, Monex
  • 2013  Henry Getz, Morton Buildings 
  • 2010  James M. Wolfe, Pasco Washington
  • 2006  Robert L. Luddy, Econ-Air, Inc.

The George F. Koether Free-Market Writing Award

A medal and a $2,500 honorarium, presented for an outstanding book or essay.

The Elgin Groseclose Award

$20 Liberty Head Double Eagle, goes to the best piece of money writing in the previous year.

The Douglas E. French Prize

$2,500 for the student who emerges from the Mises University oral examinations with the best record, as chosen by the examining committee.

  • 2022    Benjamin Seevers, Grove City College
  • 2021    Chase Roycroft, Mises Institute Graduate School
  • 2020    David Hoffa, Michigan State University College of Law
  • 2019    Christian Mullins, George Mason University
  • 2018    HJ Lee, University of Wisconsin-Madison
  • 2017    Kristoffer Hansen, University of Angers
  • 2016    Hunter Morris, Baylor University
  • 2015    Karl-Friedrich Israel, University of Angers, France
  • 2014    Kyle Marchini, Grove City College
  • 2013    James Chappelow, University of Missouri
  • 2012    Patrick Newman, Rutgers University
  • 2011   Jakub Wisniewski of Queen Mary, University of London
  • 2010   G.P. Manish of Suffolk University
  • 2009   Ed Perry of Indiana University
  • 2008   David Howden of Universidad Rey Juan Carlos, Spain
  • 2007   Benjamin Darrington of Yale University
  • 2006   Mateusz Machaj of the University of Wroclaw, Poland

Kenneth Garschina Prizes at Mises University and the Austrian Economics Research Conference
 

$1,500 for the student who emerges from the Mises University oral examinations with the second best record, as chosen by the examining committee.

  • 2022   Luan Valério, Universidade Federal de Minas Gerais
  • 2021  Porter Burkett, University of South Carolina
  • 2020  Porter Burkett, University of South Carolina

$750 for the student who emerges from the Mises University oral examinations with the third best record, as chosen by the examining committee.

  • 2022    Reece Smith, Allegheny College
  • 2021   Samuel Cartagena-Sergenian, Raritan Valley Community College
  • 2020  Benjamin Bies, Hillsdale College

Kenneth Garschina Prize at the Austrian Economics Research Conference
 $1,500 for the best graduate student paper at the Austrian Economics Research Conference

  • 2022 Jeffery L. Degner, University of Angers, “Cantillon Effects and the ‘Coming Apart’ of the American Family Experience: How Inflationary Monetary Policy Alters Family Life”

  • 2021 Kesong Wang, Hokkaido University, “A Further Clarification of Ludwig von Mises as a Currency School Free Banker”

  • 2021 Second place $500, Pedro Alemida Jorge, Universidad Francisco Marroquín , “The Two Traditions of Marginalist Thought”

  • 2021 Third place $250, Jeffrey Degner, University of Angers, “Family Economics and the Socialist State: The Calculation Problem Applied to Eastern Bloc Fertility Economics”

  • 2020   Kristoffer Hansen, University of Angers, “Are Free-market Fiduciary Media Possible?”

  • 2020  Second place $500, Bernardo Ferrero, Universidad Rey Juan Carlos, “The Myth of the Developmental State: An Austrian Perspective”

Grant Aldrich Prize 

$1,000 for the best graduate student paper at Austrian Economics Research Conference 

  • 2019    Nicholas Cooper, George Mason University, “Reinterpreting the Historical Episode of the Bank of Amsterdam”
  • 2018   Tate Fegly, George Mason University, “Policing and Economic Calculation”
  • 2017   Louis Rouanet, Paris Institute of Political Studies, “Monetary Policy, Asset Price Inflation and Inequality”

$1,000 for the second-highest score on the Mises University oral examination

  • 2019    Vytautas Zukauskas, University of Angers
  • 2018    Bernardo Ferrero, School of Oriental and African Studies, London
  • 2017   Joakim Book, University of Glasgow

$500 for the third-highest score on the Mises University oral examination

  • 2019   Antón Chamberlin, Troy University
  • 2018   Yannis Petrzak, Hillsdale College
  • 2017   Benjamin Juhlin, Stockholm Sweden
  • 2016   Daniel Sánchez Piñol Yulee, Universidad Rey Juan Carlos, Spain

George and Joele Eddy Prize

$1,500 for the second-highest score on the Mises University examinations, and $750 for the third-highest score. (2007 – 2015). $1,800 for second-highest score (2016)

  • 2016   George Pickering, London School of Economics
  • 2015   Louis Rouanet, Paris Institute of Political Science
  • 2014   Matei Apavaloaei (2nd Place), Academy of Economic Studies, Bucharest; and Edgar Duarte Aguilar (3rd Place), Francisco Marroquin University
  • 2013   Daniel Costa (2nd Place), University of Porto School of Economics, Portugal, and Michael Leahy (3rd Place), Saint Joseph’s University
  • 2012   Matthew McCaffrey (2nd Place), University of Angers, and Wolf von Laer (3rd Place), University Rey Juan Carlos
  • 2011   Samuel Selikoff  (2nd Place), Boston College, and Robyn Harte-Bunting (3rd Place), University Rey Juan Carlos and University of Angers
  • 2010  Jakub Wisniewski (2nd Place), Queen Mary, University of London,
              Matthew McCaffrey (3rd Place), University of Angers
  • 2009  G.P. Manish (2nd Place) of Suffolk University, Christopher Oppermann (3rd Place) of Holy Spirit Preparatory School
  • 2008  Gary Danelishen (2nd Place) of Auburn University, Gennady Stolyarov (3rd Place) of Hillsdale College
  • 2007  Helene Haabegaard of the University of Copenhagen (2nd Place), Jack Parker of the University of Alabama (3rd Place)

Mündliche Prüfung Conference Examinations

Mises University 2022 overall results

  • 57 students took the preliminary written exam, 16 proceeded to oral exams         
  • Passed oral exams:  Evelyn Grant (Stirling University), Daniel Luster (Regent University), Joshua Mawhorter (Mises Institute Graduate School), Alexander Zeilstra (Grove City College), Ryan Turnipseed (Oklahoma State University), David Crego (Hampden-Sydney College), and Liam McCollum (University of Montana)
  • Passed oral exams with honors Zachary Wood (Grove City College), Joshua Schubert (Trinity School for Ministry), Benjamin Seevers (Grove City College), Reece Smith (Allegheny College), and Luan Valério (Universidade Federal de Minas Gerais)
  • Douglas E. French Prize for Most Learned:  Benjamin Seevers (Grove City College)
  • Kenneth Garschina Second Prize: Luan Valério (Universidade Federal de Minas Gerais)
  • Kenneth Garschina Third Prize: Reece Smith (Allegheny College)

Mises University 2020 overall results

  • 40 students took the preliminary written exam, 13 proceeded to oral exams         
  • Passed oral exams:  Marcel Gautreau (George Mason University); Antòn Chamberlin (Troy University); Devin Cooper (McNeese State University); Mitchell Robson (University of Chicago); Karras Lambert (George Mason University); Levi Edwards (University of California, Irvine)
  • Passed oral exams with honors Benjamin Bies (Hillsdale College); Porter Burkett (University of South Carolina); David Hoffa (Michigan State University College of Law)
  • Douglas E. French Prize for Most Learned:  David Hoffa (Michigan State University College of Law)
  • Kenneth Garschina Second Prize: Porter Burkett (University of South Carolina)
  • Kenneth Garschina Third Prize: Benjamin Bies (Hillsdale College)

Mises University 2019 overall results

  • 78 students took the preliminary written exam, 19 proceeded to oral exams         
  • Passed oral exams:  Juan Ignacio Ibañez  (Catholic University of Cordoba); Thomas McGugin (Tenneessee Tech University) ;  Noah Mickel (Missouri Univerisity of Science and Technology);  Rohan Rai  (Washington University in St. Louis);  Nate Strum (University of Mobile);  Evan Vincent  (Oakland University)
  • Passed oral exams with honors  Katherine Agent  ;   Antón Chamberlin (Troy University);  Jacob Dowell  (Saint Louis University);  Levi Edwards (State Univerity of New York at Potsdam)  ;  Alan Futerman (Torcuato Di Tella University);   Gor Mkrtchian (Texas Tech University);  Christian Mullins (George Mason University);  Ohad Osterreicher (University of Bayreuth);  Vytautas Zukauskas (University of Angers)
  • Douglas E. French Prize for Most Learned:  Christian Mullins (George Mason University)
  • Grant Aldrich Second Prize: Vytautas Zukauskas (University of Angers)
  • Grant Aldrich Third Prize: Antón Chamberlin (Troy University)

Mises University 2018 overall results written exam, 18 proceeded to oral exams

  • 83 candidates took the preliminary written exam, 18 proceeded to oral exams
  • Passed oral exams:  Chris Calton (University of Florida); Benjamin Juhlin (Stockholm, Sweden); Luke Marcus (Bowling Green State University); Vitor Melo (Gettysburg College); Agnieszka Plonka (Utrecht University); James Reilly (Carthage College); and Julius Uotila (University of Nottingham Ningbo)
  • Passed oral exams with honors: Anton Chamberlin (Troy State University); Bernardo Ferrero (Soas University of London), Marcel Gautreau (George Mason University); Kevin Hitchings (George Washington University); HJ Lee (University of Wisconsin-Madison); Mohammed Younes Megrini (Paris-Diderot University); and Yannis Petrzak (Hillsdsale College)
  • Douglas E. French Prize for Most Learned: HJ Lee (University of Wisconsin-Madison)
  • Grant Aldrich Second Prize: Bernardo Ferrero (Soas University of London)
  • Grant Aldrich Third Prize: Yannis Petrzak (Hillsdale College)

Mises University 2017 overall results

  • 59 candidates took the preliminary written exam, 19 proceeded to oral exams
  • Passed oral exams:  Alexander Cline (The Independent School), Michael DeGan (Ivy Tech College), Nathan Keeble (Walters State College), Luke Marcus (Bowling Green State University), HJ Lee (University of Wisconsin, Madison), Curtis Williams (San Diego State University)
  • Passed oral exams with honors: Fernando D’Andrea (Politecnico di Milano), Bernardo Ferrero (Soas University of London), Christian Newman (University of Arkansas, Fort Smith), Kurtly Wallace (Monash University)
  • Douglas E. French Prize for Most Learned: Kristoffer Hansen (University of Angers)
  • Grant Aldrich Second Prize: Joakim Book (University of Glasgow)
  • Grant Aldrich Third Prize: Benjamin Juhlin (Stockholm University)

Mises University 2014 overall results

  • 64 candidates took the written exam, 30 were admitted to oral exams, 6 proceeded to final
  • Finalists:  Edgar Duarte Aguilar, Matei Apavaloaei, Davis Bourne, Kyle Marchini, Jonathan Newman, and Arkadiusz Sieron
  • Passed Oral Exam with Honors: Edgar Duarte Aguilar (Francisco Marroquin University, Guatemala), Matei Apavaloaei (University of Economic Studies, Bucharest), Davis Bourne (Millsaps College), Blaine Kelley (Illinois Central College), Paulo Kogos (Insper Institute of Education & Research, Brazil), Kyle Marchini (Grove City Colllege), Jonathan Newman (Auburn University), Brice Rothschild (Paris XI University), Arkadiusz Sieron (University of Wroclaw, Poland)
  • Passed Oral Exam: Matt Battaglioli (John Tyler College), Guilherme Benezra (Escola Superior de Popaganda e Marketing, Brazil), Joakim Book (University of Glasgow), Georg Buhler (University of Mannheim, Germany), Douglas Calder (Clemson University), Joel Crenshaw (Liberty University), Eric Faden (Florida International University), Darrell Falconburg (College of Idaho), Juan Igarzabal (Broward College), Lasse Kristensen (Aalborg University, Denmark), Savannah Liston ( Veritas et Libertas), Daniel Rothschild (San Jose State University), John Soriano (Duke University), Carel van der Linden (Tilburg University, Netherlands), Jonathan Wilbur (University of Florida)

         Mises University 2013 overall results

  • 85 candidates took the written exam, 21 were admitted to oral exams, 6 proceeded to final
  • Finalists:  Edgar Duarte Aguilar, James Chappelow, Daniel Costa, Michael Leahy, Matthew Schaffer, Wolf von Laer
  • Passed Oral Exam with Honors: James Chappelow (University of Missouri), Daniel Costa (University of Porto), Edgar Duarte Aguilar (Francisco Marroquin University), Michael Leahy (Saint Joseph’s University), Jonathan Newman (Auburn University), Matthew Schaffer (Central Michigan University), Wolf von Laer (King’s College London)
  • Passed Oral Exam: Matthew Advent (Benedictine College), Daniel Bennett (Wofford College), Davis Bourne (Millsaps College), Joseph Diedrich (University of Wisconsin, Madison), Ryan Griggs (Mises Academy Intern), Jared Hausmann (Saint Louis University), Andrew Herbener (Grove City College), Blaine Kelley (Illinois Central College), (Alexander Kelly (Wofford College), Jan Skapa (Brno University of Technology), Christopher Zimny (State College of Florida)

         Mises University 2012 overall results

  • 79 candidates took the written exam, 25 were admitted to oral exam, 6 proceeded to final exam
  • Finalists:  Mattheus von Guttenberg, Wolf von Laer, Christopher Oppermann, Patrick Newman, Mateusz Benedyk, Matthew McCaffrey
  • Passed Oral Exam with Honors: Christopher Oppermann (Harvard University), Kristoffer Hansen (University of Oxford), Patrick Newman (Rutgers University),  Wolf von Laer (University Rey Juan Carlos), Gabriel Oliva (Unversity Sao Paulo), Matthew McCaffrey (University of Angers), David Grzybowski (Case Western Reserve University), Mateusz Benedyk (University of Wroclaw)
  • Passed Oral Exam: Tabor Barranti (Johns Hopkins University), Justin Bradfield (Johns Hopkins University), Stephen Farrington (University of Central Florida), Walter Melnik (Michigan State University), Andy Herbener (Grove City College), Ted Sonnier (Carnegie Mellon University), Mattheus von Guttenberg (Flagler College), Edgar Carlos Duarte Aguilar (Universidad Francisco Marroquin), Eric Perkerson (University of Georgia)

         Mises University 2011 overall results

  • 125 candidates took the written exam, 33 were admitted to oral exam
  • Passed Oral Exam with Honors: Danny Hintze, Thomas Vergote, Ed Dehm, Jose Mora, Raymond Walter, David Grzybowski, Abhinandan Mallick, Matthew McCaffrey 
  • Passed Oral Exam: Bardhyl Salihu, David Bholat, Walter Melnik, Daniel Rodrigues Carreiro, Anita Acavalos, Ted Sonnier, Patch Newman, Daniel Krawisz, Cameron Belt, Michael Wiebe, Brent Myren, Hendrik Hagedorn

         Mises University 2010 overall results

  • 122 candidates, 28 admitted to oral exam after written test
  • Honors: Zachary Caceres, Lode Cossaer, Robyn Harte-Bunting, Stan Kwiatkowski, G.P. Manish, Matthew McCaffrey, Xavier Mera, Chris Oppermann, Leonid Shapiro, Jacub Wisniewski, Ken Zahringer
  • Passed: Dante Bayona, Mateusz Benedyk, Maciej Bitner, Aaron Brown, Oscar Rodriguez Carreiro, Daniel Danta, Paul Labro, Dion MacDonald, Michael Marsocci, Sam Selikoff, Raymond Walter
  • Douglas French Prize for Most Learned ($3,000): G.P. Manish
  • George and Joele Eddy Prize, Second Place ($1000): Jakub Wisniewski
  • George and Joele Eddy Prize, Third Place ($500): Matthew McCaffrey

         Mises University 2009 overall results

  • 129 candidates; 22 admitted to the oral exam after written test
  • Honors: Grant Babcock, Lode Cossaer, G.P. Manish, Matt McCaffrey, Xavier Mera, Malavika Nair, Christopher Oppermann, Ed Perry, Toban Wiebe
  • Passed: Michael Douma, Philip Impellizzeri, Guillem Laporta, David Leighton, Abhinandan Mallick, Ted Phalan, Raymond Walter, Michael Wiebe, Guillaume Vuillermey
  • Douglas French Prize for Most Learned ($3,000): Ed Perry
  • George and Joele Eddy Prize, Second Place ($1000): G.P. Manish
  • George and Joele Eddy Prize, Third Place ($500): Christopher Oppermann

         Mises University 2008 overall results

  • 82 candidates; 29 admitted to the oral exam after written test
  • Honors: Serenity Wang, Stanislaw Kwiatkowski, Gary Danelishen, Jeff Henderson, David Howden, Gennady Stolyarov, Matt McCaffrey, Marcin Zielinski
  • Passed:David Snead, Marco Brun del Re, Jorg Merret, Jordan Carley, Norman Horn, Daniel Luna, Max Raskin, Anne Longman, Toban Wiebe, Ed Perry, Christopher Oppermann, Kelsey Winther, Sebastian Quick, Matt Mortellaro, Brandon Harnish, Graham Neary
  • Douglas French Prize for Most Learned ($2,500): David Howden
  • George and Joele Eddy Prize, Second Place ($1000): Gary Danelishen
  • George and Joele Eddy Prize, Third Place ($500): Gennady Stolyarov

         Mises University 2007 overall results

  • 51 candidates; 20 admitted to the oral exam after written test
  • Honors: Daniel D’Amico, Benjamin Darrington, Helene Haabegaard, Jack Parker
  • Passed: Eduard Braun, Marco Brun del Re, Dmitry Chernikov, Nick Curott, Benjamin Eberlei, Martin Fronek, Karl Gregory, Daniel Halvarsson, Juliusz Jablecki, Robert Orndofff, Robert Rahn, Max Raskin, Nathan Shore, Alex Weller
  • Douglas French Prize for Most Learned ($2,500): Benjamin Darrington
  • George and Joele Eddy Prize, Second Place ($1000): Helene Haabegaard
  • George and Joele Eddy Prize, Third Place ($500): Jack Parker

         Mises University 2006 overall results

  • 53 candidates; 23 admitted to the oral exam after written test
  • Honors: Aaron Singleton, Philipp Bagus, Philip Ruijs, Carl Jacobsson, Jack Parker, David Heinrich, Mateusz Machaj
  • Passed: Daniel Carreiro, Tomasz Maslanka, Anthony Gregory, Elliot Olson, Matt Simpson, Manny Glover, Manuel Abalo, Amadeus Gabriel, Eric Phillips, Marcin Zielinski
  • Douglas French Prize for most learned ($2,500): Mateusz Machaj

         Mises University 2005 overall results (out of 34) H-4, P-15

  • Honors: Pavel Chalupnicek, Devin Gould, Juliusz Jablecki, Randall McElroy
  • Passed: Jan Krepelka, Geoffrey Plauche, Mike Dougherty, Allan Medwick, Marissa Slany, William Mullen, Ron Brown, Lukasz Szostak, Daniel Halvarsson, Christopher Byrnes, Art Moy, Francis Dumouchel, Rafael Raciborski, David Heinrich, David van der Goes

         Mises University 2004, Session Two overall results (out of 28): H-5, P-10

  • Honors: Lisa Casanova, Matt Machaj, Jacob Lyles, Peter van Maanen, Barret Snipes
  • Passed: Remigijus Simasius, Daniel D’Amico, Anthony Batty, David Skarbek, Bretigne Shaffer, Cameron Carswell, Miloslav Zajicek, Matt Bower, Jeffrey Zhang, Pawel Skrzynecki

         Mises University 2004, Session One overall results (out of 16): H-1, P-6

  • Honors: Adam Martin
  • Passed: David Heinrich, Rafal Raciborski, Simon Bilo, Ale Hartmann, Aaron Gunn, Harry David

         Mises University 2003 overall results (out of 23): H-2, P-7

  • Honors: Juan Fernando Carpio, Lucas Engelhardt
  • Passed: Juan Fernando Aldana, Peter Anderson, Josh Bachmann, Nicholas Curott, James William Kimball, Andrew Neumann, Braden Robinson

        Rothbard Graduate Seminar 2003 overall results (out of 6): H-2, P-2

  • Honors: Jan Havel, Peter van Maanen
  • Passed: Brad Barlow, Stephen Carson

         Mises University 2002 overall results (out of 34): H-5, P-15

  • Honors: Michael Boyle, Philipp Bagus, Andrew Kashdan, Dag Rowe, Noah Tyler
  • Passed: Bibiana Gomez, Art Carden, Jack Estill, Scott Rosen, Jim Massey, Ben Kelly, Justin Newton, Carl-Magnus Ewerhard, Scott Bushee, Jeremy Livingston, Radek Nemecek, Brad Barlow, Marcus Epstein, Arthur Foulkes, Matus Petrik

        Rothbard Graduate Seminar 2002 overall results (out of 9): H-3, P-3

  • Honors: Philipp Bagus, Oskaari Juurikkala, Matus Petrik
  • Passed: Art Carden, Gustavo Souza, Tibor Silber

        Human Action Seminar 2002 overall results (out of 6): H-1, P-3

  • Honors: Gustavo Matta y Trejo
  • Passed: Jan Havel, Oskaari Juurikkala, Luis Lopez

         History of Liberty 2002 overall results (out of 6): P-2, H-2

  • Honors: Brad Barlow, Jason Jewell
  • Passed: Ed Zeman, Howard Schmidt

 

Austrian Economics Research Conference Named Lectures

               

.

Year 

Hazlitt Hayek Mises Rothbard Lou Church Special Guest Lecture
  2021 Steve Mariotti Douglas Rasmussen Samuel Bostaph Matthew McCaffrey Francis Beckwith  
  2020 cancelled due to Covid          
  2019 Robert Luddy Randy Holcombe Michael Rectenwald David Durr Daniel Ajamian Hans-Hermann Hoppe
  2018 James Bovard Roger Garrison Kevin Dowd Richard Ebeling Shawn Ritenour  
  2017 David M. Hart Paul Rubin Glenn Fox Per Bylund Yousif Almoayyed  
  2016 David Cowan Bruce Yandle Jeffrey Herbener Paul Gottfried Guido Hulsmann  
  2015 John Tamny Patrick Byrne Hans-Hermann Hoppe William Boyes John Mueller  
  2014 Jim Grant Edwin Dolan J. Huston McCulloch Peter Klein Judge Andrew P. Napolitano  
 

2013

Robert Wenzel Nikolay Gertchev Dominick Armentano Brendan Brown Gary North  
  2012 Hunter Lewis Nicolai Foss Renaud Fillieule David Howden David Gordon  

 

2011

David Stockman William Butos Helio Beltrao Philipp Bagus Mustafa Akyol  

.

2010

Caroline Baum Robert Murphy Steven Kates Mark Thornton Gerard Casey Paul Cantor and John Papola

.

2009 Peter Schiff George Selgin Thorsten Polleit Roberta Modugno Daniel Lapin  

.

2008 Martin Fridson Lorenzo Infantino Larry Sechrest Stephan Kinsella Laurence Vance  

.

2007 Declan McCullagh Gerald Steele Antony Mueller Edward Stringham n/a  

.

2006 William L. Anderson Robert Higgs Josef Sima Roderick Long Robert Murphy Michael Rozeff

.

2005 Alberto Mingardi Edward Feser Thomas DiLorenzo Mark Thornton Robert Nelson Martin van Creveld

.

2004 Sean Corrigan Toby Baxendale Richard Ebeling Joseph Stromberg Thomas Woods Yuri Maltsev

.

2003 Gene Callahan Sudha Shenoy John Cochran Butler Shaffer Timothy Terrell  

.

2002 James Bovard Ronald Hamowy Paul Cantor Walter Block n/a  

.

2001 Tom Bethell Chandran Kukathas George Reisman David Gordon n/a  

.

2000 Gene Epstein Donald Livingston David Conway Joseph Salerno n/a  

.

1999 Charles Adams Roger Backhaus Morgan Reynolds Hans-Hermann Hoppe n/a  

.

1998 James Glassman Jeremy Shearmur Leland Yeager Henri LePage n/a  

.

1997 lectures not named         Jesus Huerta de Soto, Barry Smith, Irving Louis Horowitz, Raimondo Cubeddu

.

1996 lectures not named         Anthony de Jasay, Michael Prowse, Hans Sennholz, JoAnn Rothbard

.

             

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Politics

After an interruption due mostly to my move to Spain, I’m pleased to be back in the saddle again, wrapping up my series on...

Politics

After an interruption due mostly to my move to Spain, I’m pleased to be back in the saddle again, wrapping up my series on...

World News

Most people are familiar with the Panama Canal, but they probably don’t know the first effort to build the Panama Canal, spanning almost a...

Politics

On October 10th, Douglas Diamond and Philip Dybvig won the Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences, sharing it with Ben Bernanke “for research on...